יהדות במבחן: בשם היהדות וההלכה, יהודי אתיופיה מופלים לרעה במקום עבודה

אלי ביינסין עלה לישראל בגיל 10 מאתיופיה, נשוי ואב לילד וטבח במקצועו. לפני זמן מה התקבל לעבודה במסעדה בבת ים ולא יכול היה לצפות את שרשרת האירועים שתוביל אותו לבקש ייעוץ משפטי בעמותת טבקה ולכתבת תחקיר בערוץ שתיים.

עם תחילת עבודתו, משגיח הכשרות של המסעדה פנה אליו וביקש לאשר את דבר יהדותו עבור תעודת כשרות של המסעדה. אלי שהוא שומר מצוות, החובש כיפה ולובש ציצית, שמח לאשר את יהדותו ואף הציג בפני משגיח הכשרות תעודת נישואין החתומה על ידי הרבנות הראשית .

כאן מתחיל האירוע לחרוג מהמקובל מאחר והחתימה של הרבנות הראשית לא סיפקה את משגיח הכשרות וגם לא את אחראי המשגיחים במועצה הדתית בעיר, הרב מנחם, אליו נשלח אלי לבירור. הרב מנחם טען שעליו לברר את עניין יהדותו של אלי מול רבם הראשי של יהודי אתיופיה, הרב יוסף הדנה ועד לתשובתו לא יוכל אלי להתחיל בעבודתו.

עורכות הדין טלי דג'ין ויסמין קשת פנו בשם טבקה ואלי למשרד לשרותי דת וביקשו את התערבותו. במקביל, פנתה העמותה לכלי התקשורת, במטרה לחשוף את האירוע לדיון ציבורי.

בהמשך לטיפול טבקה בנושא ושידור הכתבה בחדשות ערוץ 2, הודיעה הרבנות הראשית כי היא רואה את האירוע בחומרה ומתנערת ממנו. טיפול בערוצים המשפטים נבדקת על ידי טבקה.

אלי תבע את המועצה הדתית  באמצעות עמותת טבקה ע"י עו"ד זיוה בטבבו בגין אפליה אסורה, הושג הסכם פשרה במסגרתו תשלם המועצה הדתית לאלי פיצויים בסף 33 אלף שקלים.

"אני שמח שפניתי לטבקה, טוב שהעמותה קיימת, אני מרגיש שסגרתי את הנושא בעקבות הטיפול הצמוד והמקצועי שקיבלתי", סיפר אלי לאחר חתימת ההסכם. "זה היה ממש מעל ומעבר לציפיותיי. חבל לי שמלכתחילה הייתי צריך לעבור את הטרטורים והשפלה מצד המועצה הדתית אך בסופו של יום אני מרגיש סיפוק גדול".

עזרו לנו במיגור תופעת אפליה וגזענות בשם היהדות