מחיר הגזענות: פיצויים של עשרות אלפי שקלים לנוסעת שחוותה גזענות מנהג של אגד

מחיר הגזענות: פיצויים של עשרות אלפי שקלים לנוסעת שחוותה גזענות מנהג של אגד ביום 6.10.11 גזר כבוד השופט היימן בבית משפט השלום בראשל"צ את דינם של אגד והנהג ניסים בן יקר בעבירות כנגד הסטודנטית ידנו וורקה, אותה מלווה טבקה לאורך כל הדרך, כבר מחודש אוגוסט 2009. טבקה סייעה לידנו בהגשת התלונה הפלילית, ליוותה אותה בחקירות, וליוותה את רשויות התביעה לאורך כל הדרך עד שהושגו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום כנגד אגד והנהג.

טבקה מביעה קורת רוח מגזר דינו של בית המשפט, אשר האמין לכל מילה בעדותה של ידנו, וראה את החומרה הרבה במעשיו של הנהג.

בית המשפט קבע כי הנהג אמר לידנו שהוא אינו מעלה אתיופים שחורים וכי באתיופיה לא היה להם אוטובוס ולא היה להם אפילו נעליים וכי שם הלכו יחפים, אז למה שהיא לא תלך ברגל. עוד אמר לה שהאתיופים תפסו גובה מאז שעלו לארץ.

לאחר שהמתלוננת השיבה לו ואמרה לו שכך ידבר אל אימו שאל הנהג: מי הביא את השחורים האלה לארץ ואמר כי הם אינם יהודים ואת כל הכושים האלה יש להחזיר לאתיופיה. וכן הוסיף ואמר כי האתיופים הם עם טיפש והם לא שייכים לכאן בכלל, והם סתם מזיקים לארץ. בית המשפט ציין כי כל חטאה של ידנו היה בצבע עורה ומקום היוולדה. הדברים שאמר הנהג הם דברי בלע גזעניים שיש להביע סלידה מהם.

השופט מציין כי כל מילה שיצאה מפי ידנו בעדותה הביעה כאב על הדברים הגזעניים שהוטחו בה. מדובר בבחורה צעירה שעלתה ממקום נידח וכשעלתה לארץ לא ידעה קרוא וכתוב. היא עשתה מאמצים להגיע אל החברה הישראלית ולהיות כמו כולם, ואף למדה לימודים גבוהים. צבע עורה פשוט הרגיז את הנהג.

חוויית גזענות היא קשה במיוחד במדינה הציונית – אנחנו מתיימרים להיות קיבוץ גליות – ויש לעשות הכל, כדי לדבר בלשון נחרצת לסילוק כל ביטוי גזעני. הנהג כשל בכך- הוא אף השפיל את ידנו לעיני כל נוסעי האוטובוס ובכך הגביר את חטאו שבעתיים.

אי הבעת החרטה על ידי הנהג מחמירה את דינו בעיני בית המשפט, והעובדה שידנו נאלצה להעיד בבית המשפט ולחוות שוב את חווית הגזענות- גרמה לה נזק נוסף.

לפיכך קבע בית המשפט כי על הנהג לפצות את ידנו ב-60 אלף ₪, ואגד ב-10,000 ₪. כל אחד מהם יצטרך לשלם גם קנס של 5,000 ₪, ולחתום על התחייבות כספית שלא יעבור שוב את העבירות. הנהג בנוסף קיבל גם שלילת רישיון על תנאי.

קרא עוד:

גלובס – נהג אגד קילל נוסעת אתיופית – ויפצה אותה ב-60 אלף שקל

בחדרי חרדים – נוסעת אתיופית תפוצה ב-70 אלף שקל בעקבות התנהגות גזענית של נהג אגד

YNET נהג אגד נקנס בשל גזענות כלפי נוסעת אתיופית

וואלה – נהג אגד גידף נוסעת אתיופית וישלם אלפי שקלים