לתרומה

עתירה לבג”ץ בשם עובדים יוצאי אתיופיה וחברת הקייטרינג על המדיניות הגזענית והתנהלותו הגזענית, לכאורה, של הרב הבלין

Home » news item » עתירה לבג”ץ בשם עובדים יוצאי אתיופיה וחברת הקייטרינג על המדיניות הגזענית והתנהלותו הגזענית, לכאורה, של הרב הבלין

היום, 14.5.2019, הוגשה עתירה לבג”ץ (3258/19) מטעם חב’ לי-בר קייטרינג יפרח בע”מ ומטעם עמותת טבקה – צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, בגין הוראותיו הגזעניות של הרב משה הבלין מהרבנות המקומית בקרית גת, במסגרתן דורש הוא לערוך “בירור יהדות” לבני ובנות העדה האתיופית – הוראות שמשמעותן היא פגיעה חמורה בזכויות החוקתיות לכבוד האדם ולחופש העיסוק, תוך השפלתם והפלייתם הקיצונית של בני ובנות העדה האתיופית, זאת בגין ארץ מוצאם או צבע עורם.

העתירה הוגשה באמצעות ד”ר עו”ד אליעד שרגא ועו”ד אדווה בן יוסף, וכן עו”ד תומר מרשה, מנהל המחלקה המשפטית בעמותת טבקה, נגד השר לשירותי דת, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, הרבנים הראשיים לישראל ומועצת הרבנות הראשית, משטרת ישראל, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה והרב משה הבלין מהרבנות המקומית בקרית גת.

במסגרת העתירה דרשו חב’ לי-בר ועמותת טבקה את הסעדים העיקריים הבאים:
ראשית, דרשו העותרות לחייב את השר לשירותי דת ואת מועצת הרבנות הראשית (ובכלל זה את הרבנים הראשיים לישראל) להורות כי נבצר מהרב הבלין להמשיך למלא את תפקידו כרב עיר, וכן להורות על הדחתו מתפקידו הציבורי, זאת לאור התבטאויותיו הגזעניות, ולאור הוראותיו המחייבות עריכת “בירור יהדות” לבני ובנות העדה האתיופית, תוך שהוא מתנה את מתן תעודת הכשרות של חב’ לי-בר בכך שעובדיה ממוצא אתיופי לא יעבדו בתפקידי בישול ואפייה עד לבירור יהדותם.

שנית, דרשו העותרות לחייב את היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ומשטרת ישראל, להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב הבלין וזאת לאור ביצוע, לכאורה, של עבירת שימוש לרעה בכוח המשרה הציבורית מתוך מניע של גזענות כלפי בני ובנות העדה האתיופית.

כמו כן, חב’ לי-בר דרשה כי עם הגשת העתירה – יוחלף רב העיר האחראי על פיקוח כשרות ומתן תעודת כשרות לחברה, וזאת מחשש להתנכלות כלפיה בגין הגשת העתירה דנן.

תגובת מר פנטהון אספה-דויט – מנכ”ל עמותת טבקה, צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה (ע”ר):

“טבקה רואה אירוע זה ואירועים קודמים דומים מבית היוצר של הרבנות הראשית לישראל בחומרה רבה ותפעל בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה כדי להילחם ולמגר תופעות מכוערות מעין אלו.
עתירה זו היא חשובה מעין כמותה ואנו מאמינים שהצדק ייעשה וייראה.
עמותת טבקה שכבר הגישה בעבר עתירות רבות לבג”ץ במגוון נושאים, כגון: עתירה נ’ שרת החינוך בפרשת אי קליטתם של ילדים עולים יוצאי אתיופיה למסגרות חינוכיות בעיר פתח תקווה; עתירה בעניינו של הקצין דמאס פיקדה; עתירה לפסילת מועמדות המוהל אסולין לרב העיר חדרה ועוד, והצליחה כנגד כל הסיכויים להפוך שינויים בקנה מידה חסר תקדים, תמשיך לפעול ביתר שאת ותילחם בתופעות חשוכות של אפליה וגזענות מעין אלו למען חברה מתוקנת, שוויונית ובריאה יותר.”

תגובת מנהל התפעול של חב’ לי-בר, מר בר יפרח:

“חברת ליבר נמצאת בעיצומו של הליך משפטי שמטרתו לשמור על הערכים הבסיסיים של מדינת ישראל, ביניהם כבוד האדם. חב’ לי-בר תעשה כל שביכולתה לסייע לכלל עובדיה, תוך שמירה על ערכי השוויון והכבוד של כל עובד ועובד”.

פורסם ב