לתרומה

שיטור יתר כלפי יוצאי אתיופיה

Home » news item » שיטור יתר כלפי יוצאי אתיופיה
“שיטור יתר כלפי יוצאי אתיופיה” – מתוך דוח מבקר המדינה אשר פורסם היום וחושף נתונים מדאיגים מצד גורמי האכיפה אל מול ישראלים יוצאי אתיופיה – https://bit.ly/3ynJVsR.
לצערנו, הדו”ח לא חידש דבר ואנו עדים בשטח לכמות הפניות בנוגע לשיטור יתר אשר מגיעות אלינו תדיר ופועלים כל העת, בין היתר, להביא למחיקת תיקים אלו אשר נפתחו לישראלים ממוצא אתיופי על לא עוול בכפם ומהווים כתם ואבן נגף בהמשך חייהם.
טבקה פועלת בכלים משפטיים באמצעות הגשת עתירות לבג”ץ ותביעות בבתי המשפט נגד משטרת ישראל ואף לאחרונה הצלחנו בעתירה משמעותית שהגשנו נגד נוהל הצגת תעודת זהות של המשטרה.
טבקה הצליחה להביא למחיקה של 95% מהתיקים אשר הגיעו אליה, אלו שיעורי הצלחה כבירים בכל קנה מידה.
דוגמאות לתיקים שבהם טיפלה טבקה והביאה למחיקתם:
א’ הינו אדם נורמטיבי אשר שירת שירות מלא ביחידה קרבית. עת ששהה עם חבריו בגן ציבורי נחשף לאירוע בו שוטרים אזקו וחשמלו בטייזר את חברו ומשכך החל לתעד את האירוע. השוטרים אשר הבחינו בו מתעד את האירוע, אזקו גם אותו והוא הובל לתחנת המשטרה, שם נחקר ושוחרר. לימים הופתע לגלות כי נותר לו רישום משטרתי וכי הוחלט לשלול לו את הרישיון לנשקו, מה שהוביל לפיטוריו ממקום עבודתו. בצר לו פנה א’ לעמותת טבקה אשר פעלה משפטית והביאה למחיקת הרישום המשטרתי.
ב’ הגיע לצפות באחיו הצעיר, אשר שיחק בקבוצת כדורגל מקומית לנערים. במהלך המשחק התפתחה קטטה בין השחקנים – בה הותקף אחיו הצעיר. ב’ שישב ביציע המגרש וצפה במתרחש וראה כיצד קבוצת כדורגל שלמה רודפת ותוקפת את אחיו ואף אחד לא נחלץ לעזרתו, החליט לרדת לכר הדשא על-מנת להפריד בין הניצים. לימים האח הצעיר זומן לחקירה במשטרה. מאחר שאחיו הצעיר היה קטין באותה העת, ביקש ב’ להתלוות אליו לחקירה. ב’ אשר ליווה את אחיו הקטין לחקירה גילה כי לימים נפתח לו תיק בגין “תקיפה סתם” על לא עוול בכפו. ב’ הגיש מועמדות למשרה ציבורית ומשנודע לו כי הרישום המשטרתי ייפגע משמעותית בסיכויי קבלתו, פנה לעמותת טבקה שתסייע לו לבטל את הרישום המשטרתי. עמותת טבקה פעלה במרץ והגישה בקשה לביטול רישום משטרתי ותוך פרק זמן קצר נענתה בחיוב כי הבקשה התקבלה. ב’ זכה לפתוח דף חדש בחייו ונמסר לו שיוכל להתקבל למשרה אליה השתוקק.
טבקה תמשיך לפעול במאבק נגד גילויי אפליה וגזענות מכל סוג שהוא ותמשיך להעניק שירותים משפטיים בנושא מחיקת רישום משטרתי. אנו קוראים לציבור ישראלים יוצאי אתיופיה אשר נפתחו להם תיקים משטרתיים ללא עוול בכפם לפנות אלינו לסייע למחיקת הרישום המשטרתי.
פורסם ב