לתרומה

שותפים

מריה פיאטקוביץ – 1922 -2018

נולדה בשם מרים מוסברג בעיר וינה שבאוסטריה במאי 1922, בשנת 1925 משפחתה עברה לפולין.
בשנת 1941 עם כניסת הגרמנים עברה לוורשה עם תעודות מזויפות, שינתה את שמה לאיבנוביץ מריה וחיה כנוצרייה.
במהלך המלחמה נאסרה מספר פעמים עקב פעילות מחתרתית ונשלחה לבתי כלא, אולם שוחררה עקב חוסר בהוכחות על פעילותה ועל יהדותה.
באחת הפעמים שבהן נאסרה נשלחה למחנה עבודה לשלושה חודשים ובסוף הוחזרה לברלין, שם נשארה עד סוף המלחמה.

בינואר 1945 נתפסה על ידי חייל אס-אס בברלין ונזרקה מחשמלית נוסעת, עקב פציעת ראש חמורה נזקקה לטיפול רפואי במשך חודשים רבים.

בשנת 1947 חזרה לוורשה, למדה באוניברסיטה שנה חקלאות ושנתיים שפות זרות.
מריה עבדה כמתורגמנית ושלטה ב-7 שפות: אנגלית, צרפתית, גרמנית, פולנית, רוסית ועברית.

בשנת 1950 עלתה לארץ ושהתה שש שנים.
בשנת 1956 עברה לאוסטרליה עקב נישואין עם אזרח אוסטרלי ממוצא פולני בשם אלכסנדר פיאטקוביץ ואז שינתה את שם משפחתה. לזוג לא היו ילדים.
בשנת 1960 קיבלה אזרחות אוסטרלית.

בשנת 1976 נפטר בעלה ולאחר מספר שנים של נדידה בין פולין לאוסטרליה עלתה לארץ.
בשנת 2013 כתבה מריה צוואה בה הורישה את עיקר רכושה ונכסיה לעמותת טבקה.
מריה חיה בגפה בדירת מפתח בתל אביב עד למותה בשנת 2018.

בלכתה ציוותה לנו לרדוף צדק ולסנגר עבור אלה שלא יכולים לעשות זאת בעצמם

הקרן לידידות הינה ארגון פילנתרופי-חברתי התומך בחוסן הלאומי והחברתי של העם היהודי ומדינת ישראל. הקרן מגייסת כספים הודות לנדיבותם של נוצרים אוהבי ישראל ברחבי העולם, של יהודים ברחבי העולם וישראלים המתגוררים בישראל. הקרן הוקמה בשנת 1983 בארה”ב ע”י הרב יחיאל אקשטיין ובשנת 2000 נפתחו משרדי הקרן לידידות בישראל.

הקרן לידידות פועלת על מנת ליזום, ליצור ולהפעיל מיזמים להשפעה חברתית וליצירת שינוי שיביא לחיזוק החוסן הלאומי-חברתי. במהלך שנות פעילותה יצרה הקרן שיתוף פעולה אסטרטגי עם משרדי הממשלה, רשויות מקומיות, ארגונים חברתיים, ארגונים ציבוריים, יהודיים ועוד. הקרן לידידות היא קרן דינמית. אנחנו בוחנים כל העת את הצרכים האמיתיים של החברה בישראל ומציעים פתרונות לאתגרים החשובים במיוחד לעוצמתה של מדינת ישראל במישור החברתי.

הקרן החדשה לישראל היא גוף מוביל לקידום הדמוקרטיה, הצדק והשוויון לכל תושבי ותושבות ישראל. אנו מאמינים ומאמינות שישראל יכולה וצריכה להתקיים על פי חזונם של מייסדיה – חזון המבטיח שוויון זכויות חברתיות ומדיניות לכל אדם, ללא הבדלי דת, גזע ומין.

אנו תומכים/ות ומחזקים/ות יוזמות אזרחיות וארגונים חברתיים המייצגים את האנשים הסמויים מהעין. הקרן מקדישה את עיקר משאביה לטובת שיפור איכות חייהן של האוכלוסיות המוחלשות בחברה הישראלית. מאז הקמתה העניקה הקרן יותר מ 250- מליון דולר ליותר מ 850- ארגוני שטח אזרחיים, ארגונים הפועלים לצמצום פערים חברתיים, קידום והעצמת נשים, פלורליזם יהודי, חופש דת וזכויות אדם ואזרח.

הקרן החדשה לישראל נמצאת בחזית העשייה והשינוי החברתי גם באמצעות שתיל )שירותי תמיכה וייעוץ לשינוי חברתי(, הזרוע הביצועית של הקרן. כמרכז לפיתוח יכולות של ארגוני שטח לשינוי חברתי, שתיל מעצים קהילות מוחלשות על ידי הקניית כלים לשיפור חייהן ועל ידי בניית ארגונים המקדמים שינוי חברתי
לטווח ארוך.

הקרן הקהילתית היהודית

הקרן הקהילתית היהודית (JCF) מקדמת ומקדמת תרומות לצדקה וארגונים לא-קונקרטיים באמצעות קרנות התורמות ומספקת תמיכה לארגונים יהודיים.